Telegram Group Search
Дякую Іллі Кабачинському та Антону Полєскову за класний випуск подкасту «Закрив раунд», поговорили про Netpeak Group та зробили це якось ну дуже весело :) Коротше, я продовжую просувати свій слоган: «не знаю як вам, а мені з вами весело», – тому дякую Іллі та Антону за толерантність та витримку :)

А ще на подкасті я оголосив декілька закликів або кличей від Netpeak Group. Часто кажу про них окремо, нарешті вийшло зібрати все в одному місці.

➡️ Клич №1
Якщо ваша диджитал-агенція надає послуги, яких немає на сайті netpeak.ua, і ви хотіли б приєднатися до групи агенцій Netpeak, залишайте заявку на сайті. В листі обов'язково дайте посилання на свій звіт доходів та витрат (P&L).

➡️ Клич №2
Kiss My Apps готові купувати мобільні додатки з дохідністю від $1000 до $20 000 на місяць. Пишіть COO Kiss My Apps Наталії Сингаївській на [email protected].

➡️ Клич №3
Tonti Laguna Group готова купувати вебсайти з переважаючим органічним трафіком та директ-трафіком з країн Tier-1 (США, Канада, Велика Британія, Німеччина та Франція). Пишіть CEO Tonti Laguna Group Єлизаветі Чередниченко на [email protected].

➡️ Клич №4
Netpeak Agencies Group цікаво купити диджитал-агентство, якщо воно працює на ринках Словенії, Словаччини, Румунії, інших невеликих країн Центральної Європи. Якщо ви засновник, або CEO такої агенції з досвідом роботи від 5 років, пишіть в директ CEO Netpeak Agencies Group Дмитру Скляру в Facebook.

➡️ Клич №5
Якщо ви працювали CEO компанії і хочете побудувати схожий бізнес (не забираючи з минулої компанії технології чи коди), і впевнені, що новому бізнесу потрібно інвестувати до $1 мільйона до точки окупності, пишіть мені в директ.

А всім, хто просто хоче провести зі мною, Антоном та Іллею годину подкасту – приємного перегляду. Ми весь час трохи кепкували один з одного, і наприкінці закрили раунд по під**бам:

Ілля – 12
Антон – 5
Артем – 4

III > I

@artemborodatiuk

Facebook | Instagram | YouTube | Linkedin | Threads | Twitter

Мої інші канали: 😆 | 🔊 | 📺
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
Унікальний та дуже дорогий пух качки гаги

Бачили колись ковдру за півмільйона гривень? Пішов читати інфу про пух гаги, що на цьому відео, і був здивований, коли дізнався, що ця сировина одна з найдорожчих у світі.

Чому цей пух такий особливий?

➡️ Ну, по-перше, як ви вже помітили, – він не мокне.

Я не знаю чому, але це мене ну дуже-дуже вражає, ніби якась інопланетна технологія поруч. 

🦆Гага або пухівка – велика морська качка, яка живе в холодних та вологих регіонах Північної Америки та північної частини Європи. Гага з роками виробила пір'я з унікальними властивостями, які допомагають їй залишатися сухою та теплою. Пір'я качки вкриті тонким шаром олії, що виділяється сальними залозами. Це масло робить пір'я водостійким або гідрофобним, тобто вони відштовхують воду. 

➡️ По-друге, цей пух вважається предметом розкоші, через обмежений видобуток. Пух гага вищипує з себе в період гніздування, а вже після нього, коли качки покидають гніздо, люди збирають цей пух. Світове виробництво гагачого пуху становить близько 4 тонн на рік (це близько 5 тисяч ковдр різних розмірів). Виходить, щороку виробляється більше автомобілів Ferrari та Rolls Royce, ніж ковдр із гагачого пуху. 

Схоже це справжні Rolls Royce у світі ковдр.

@artemborodatiuk

Facebook | Instagram | YouTube | Linkedin | Threads | Twitter
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
Картини з ефектом оптичної ілюзії

Дитина перетворюється на бабусю, а Монро стає Ейнштейном. 
 
🧑‍🎨Автор цих картин – іспанський художник Серджи Каденас спеціалізується на кінетичних оптичних портретах, які містять незвичайний та унікальний інтерактивний елемент – вони показують два різних зображення, об'єднані в одній картині, якщо дивитися під різними кутами.

🎨Афігезно крута та кропітка робота створюється повністю вручну – для того, аби зображення змінювалися, Каденас створює величезні полотна з чіткими вертикальними гребенями, а потім пише окремі портрети по обидва боки від вузьких гребенів. 

Вартість однієї картини – від 29 до 36 тисяч доларів. У нього є портрет і мого улюбленого Лі Куан Ю.

@artemborodatiuk

Facebook | Instagram | YouTube | Linkedin | Threads | Twitter
Кейс 1. AI-розширення для браузера, яке пропонує та аргументує ідеї для CRO – покращення конверсій на сайті

Відновлюю рубрику корисних кейсів.

CRO спеціаліст мультифункціональної платформи для маркетингу Serpstat Григорій Тиненік знайшов корисне розширення для браузера, яке аналізує потрібну вебсторінку та пропонує ідеї для покращення конверсій на сайті.

➡️ Скористатися розширенням може кожен і зробити це дуже просто. Для цього виконайте наступні дії:

1. Встановіть розширення VWO у свій браузер і зареєструйтесь (це безкоштовно).

2. Відкрийте вебсторінку сайту, на якому ви хочете покращити конверсії, та запустіть розширення VWO.

3. Після запуску розширення, AI аналізує блоки на сторінці сайту та визначає тип бізнесу, тип сторінки.

4. Після аналізу сайту, у віконці розширення вам необхідно вказати бізнес-ціль та яку метрику хочете збільшити на обраній вебсторінці. Все!

5. АІ накидує реально нормальні ідеї для покращення сайту і добре їх аргументує.

➡️ Наприклад, розширення може запропонувати додати на сторінці відгуки чи змінити текст кнопки. Рекомендації не повторюються, кожен запуск – новий набір ідей, також до кожної ідеї є пояснення на чому вона базується.

Отже, ось вам таймсейвер для швидкого генерування якісних гіпотез та оптимізації конверсій.

p.s. До речі, Данило Мінін з агентства Netpeak нещодавно запустив послугу CRO. Тобто, ви платите Данилу гроші, а його команда робить так, щоб на сайті росла конверсія й у вас було значно більше грошей, ніж ви платите команді Данила :)

@artemborodatiuk

Facebook | Instagram | YouTube | Linkedin | Threads | Twitter
Як стати крутим CEO, а не CEO-лошарою, частина друга

У мене в друзях чимало класних бізнес-експертів, професійних коучів та досвідчених керівників, які доповнили мій перелік порад справді крутому CEO – щоб він став ще крутішим. Щиро дякую за ваш досвід, впевнений, якщо дотримуватися цих порад, ви надшвидко виведете свій бізнес на орбіту.

Отже, ось що обов’язково радитиму крутим CEO, щоб вони не стали CEO-лошарами:

1️⃣ Займіться ребрендингом і вкладіться по-серйозному в логотип, брендбук і біблію свого бізнесу на сторінках 50, яка пояснить, що зашифровано в назві компанії та логотипі. Це одразу впливає на серйозність, впізнаваність та успішність вашого бізнесу.

2️⃣ Будьте дуже серйозним та мовчазним. Справжній CEO ніколи не жартує, майже завжди мовчить. Скоріше за все, в цей час він робить дуже серйозні справи із дуже серйозним виразом обличчя, і йому немає коли щось писати, і тим більше жартувати.

3️⃣ Припиняйте дзвінок ще до закінчення розмови, аргументуючи тим, що часу більше немає.

4️⃣ Звертайтеся до співробітників «агов, ти», навіть якщо пам'ятаєте імена. Якщо, звертаючись, назвати ім'я співробітника, – він подумає, що особливий і буде вимагати більшу зарплату.

5️⃣ Одразу після запуску бізнесу наймайте собі операційного директора. Нехай він все вирішує і все розрулює, а у вас є більш важливі справи!

6️⃣ Тестування гіпотез для слабаків. Якщо вірите в ідею, беріть обігові кошти та вперед.

7️⃣ Звільніть тестувальників, бо все і так має працювати. Якщо не працює, то введіть покарання і не виплачуйте заробітну плату.

8️⃣ Фінансове планування та бюджетування вже не працює, багато змінних. Просто робіть якісно свою роботу.

9️⃣ Обов’язково святкуйте всі державні свята на роботі, влаштовуйте нетворкінг в лазні та пишіть в соцмережах про своє кар’єрне зростання. Запаралельте ці процеси.

1️⃣0️⃣ Одразу після виконання попереднього пункту влаштовуйте несподіваний дзвінок з перевіркою, хто чим займається посеред ночі.

1️⃣1️⃣ Завжди все вирішуйте самостійно і спускайте готові вказівки на команду. Навіщо залучати людей та слухати інших? Це довго, а інші точки зору можуть ще й не сподобатися.

1️⃣2️⃣ На нараду збирайте всі відділи з різних міст, щоб обговорити, наприклад, формат паперу для принтера, бо на неї йде більше грошей, ніж заплановано на цей рік.

1️⃣3️⃣ Ніякого масштабування за кордон, це небезпечно та довго.

1️⃣4️⃣ Забудьте про Soft Skills та цілі при наймі. Замість цього пишіть посадові інструкції, ставте багато kpi та трекайте використання робочого часу.

1️⃣5️⃣ Звільніть розробників, бо будь-яка дитина зможе програмувати через ChatGPT.

1️⃣6️⃣ Ніякої реклами, краще робіть найкращий продукт, клієнти прийдуть самі. Не вийшло зробити? Тоді закривайте компанію і робіть щось нове.

1️⃣7️⃣ Для українських компаній: переїдьте в офіс без укриття й парковки та переведіть всю команду на формат «лише в офісі».

Дотримуйтесь цих порад, і скоро побачите, як ваш бізнес летить у космос :)

III > V

@artemborodatiuk

Facebook | Instagram | YouTube | Linkedin | Threads | Twitter
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
«Карасі бізнесу»

На мою думку, коли в контент-проєкті поєднується гумор та користь для бізнесу – це він-він. Бо звичайні сухі «уроки» та «кейси» не стають віральними, а гумор допомагає достукатися до найширшої аудиторії та разом з жартами донести корисну інфу.

Це складно, тому таких проєктів майже немає. Але подкаст «Карасі бізнесу», у який мене запросили Ілля Кабачинський, Антон Тимошенко та Роман Міщеряков – майже досяг потрібного балансу між донними жартами та лабораторією ідей для стартапів.

Не буду спойлерити, але скажу, що одну з таких бізнес-ідей просто в залі ми докрутили до того рівня, що я в неї повірив.

Коротше, було весело та корисно 🙂

Дивіться випуск «Карасей бізнесу» за посиланням.

III > I

P.S. Дякую Unit.City за такий цікавий формат шоу)

@artemborodatiuk


Facebook | Instagram | YouTube | Linkedin | Threads | Twitter

Мої інші канали: 😆 | 🔊 | 📺
Кейс 2. Що таке вітальні питання і де вони будуть корисними?

Один з інструментів покращення пошуку кандидатів, який ми використовуємо в Netpeak Group, – вітальні питання. Завдяки ним ще до першої співбесіди на скринінг-колі з рекрутером можна відсіяти кандидатів, які не підходять, і не витрачати час (ми економимо не тільки свій час, але і час кандидатів) на подальші співбесіди.

Я не знайшов аналогів цьому інструменту рекрутингу, тому і назвав це вітальними питаннями – вони ж ВП або killer questions.

1️⃣ Вітальні питання мають стосуватися минулого конкретного досвіду роботи кандидата, а не теоретичних знань.

Тобто питання для спеціаліста по User Acquisition мобільного застосунку не «Ви знаєте, що таке AppsFlyer?», а «Яким максимальним бюджетом на місяць на рекламу мобільного застосунку ви керували?».

2️⃣ Вітальні питання мають скласти ті, хто шукають людину – наймаючі менеджери – вони ж хайрінг менеджери. Далі ці 1-2 питання має забрати рекрутер перед початком пошуку кандидата на вакансію. З питаннями має йти й інструкція, завдяки якій рекрутер зрозуміє: відмовляти чи пропускати далі кандидата.

У випадку з питанням вище («Яким бюджетом на рекламу мобільного застосунку ви керували?») наймаючий менеджер може сказати, що пропускаємо далі, тільки якщо був досвід керування бюджетом від $30 000 на місяць.

3️⃣ Поміркуйте і визначте, яким має бути мінімальний критерій проходження кандидата на певну вакансію з точки зору його досвіду, про який можна запитати в одному реченні. Питайте про наявний досвід у тому, з чим безпосередньо спеціалісту (або менеджеру) доведеться працювати. Досвід кандидата має бути релевантним тим задачам, які доведеться виконувати.

Приклад вітального питання для SEO-спеціаліста, який працюватиме на ринок США:

«Скільки англомовних проєктів на ринку США ти розвинув з 0 до 50 тисяч відвідувань на місяць?»

Тобто питаємо про те, чи успішно людина раніше робила саме те, що робитиме на новій посаді у нас.

Можливо, наймаючий менеджер вимагає (а це йому вирішувати, він має придумати і питання, і вимогу) щоб було мінімум 3 таких сайти. Тоді відповіді 0, 1 та 2 – відмова вже до першої співбесіди.

Вітальні питання для Project Manager в агенції digital-маркетингу:

1. «Скільки проєктів ти вів як РМ агенції одночасно?»
Вимога: більше трьох, тому що потрібно працювати в умовах мультипроєктної роботи.

2. «Чи маєш ти досвід ведення SEO та РРС послуг?»
Вимога: відповідь «так» в обох випадках, тому що шукаємо людей, які тямлять в обох сферах.

Отже, щоб це працювало, потрібно, щоб наймаючий менеджер поміркував, про які критерії можна запитати, та як можна зрозуміти за відповіддю, що кандидат точно не ваш. Це зекономить купу часу всім – не треба витрачати години на інтерв'ю, аналіз резюме і тестові завдання, коли вже за 5 секунд зрозуміло, що кандидат не підходить, тому що не має необхідного досвіду.

➡️ Таким чином, ВП допомагають відфільтрувати кандидатів у воронці на початковому етапі – це ознака поваги до часу рекрутера, замовника вакансії та самого кандидата.

@artemborodatiuk

Facebook | Instagram | YouTube | Linkedin | Threads | Twitter

Мої інші канали: 😆 | 🔊 | 📺
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
Перший у світі летючий мотоцикл

Обрав собі подарунок на день народження:)
Жартую, звісно, але сподобався цей летючий ховербайк (нагадує мотоцикл, але тільки летючий).

🏍Це – ховербайк XTURISMO, який розробив японський стартап AERWINS Technologies. Самі розробники кажуть, що надихнулися «Зоряними війнами».

Кілька фактів про XTURISMO:
1. Довжина цього мотоциклу – понад три метри.
2. Працює на газовому двигуні Kawasaki потужністю 228 кінських сил. Такий двигун розроблений був для мотоциклетних змагань.
3. Ховербайк може літати 40 хвилин і розвивати швидкість до майже ста кілометрів на годину.

У продажу я їх не знайшов, але оголошена вартість була близько 555 тисяч доларів.

@artemborodatiuk

Facebook | Instagram | YouTube | Linkedin | Threads | Twitter

Мої інші канали: 😆 | 🔊 | 📺
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
Інтервʼю наймолодшому журналісту України.

Це 13-річний Кирило Передрій з Покровська Донецької області й він наймолодший журналіст України. Вік не заважає йому бути професійним журналістом та спілкуватися з такими спікерами, як мер Львова Андрій Садовий, радник керівника ОПУ Михайло Подоляк, артисти Олег Скрипка та Павло Зібров, журналіст Дмитро Гордон.

Загалом Кирило записав та випустив на авторському YouTube-каналі «Цікаво» понад 150 інтервʼю. Впевнений, що далеко не кожен «дорослий» журналіст може похизуватися такою кількістю розмов.

Коли Кирило написав мені в месенджер Facebook, я спочатку не звернув увагу на його вік, а потім як звернув! Коротше, я вирішив підтримати молодого та супер активного журналіста не тільки тим, що прийняв його запрошення на інтерв'ю, а й дати певну користь – наша команда організувала цілу знімальну групу, професійну студію та монтаж випуску. Тож, сподіваюсь, це був не тільки цікавий досвід для Кирила, а й левел-ап для його YouTube-каналу.

До речі, мені дуже сподобалось, як і які питання ставив інтерв’юєр, як він змінювався під час бесіди – зі скромного хлопця на впевненого і напористого журналіста. Зокрема, окрім звичних бізнес-тем, поговорили про IT та з ким доводиться насправді конкурувати айтівцям, про українських підприємців, про моє планування часу, дозвілля та про особисті цілі.

Інтервʼю дивіться за посиланням та не забувайте підтримати молодого журналіста Кирила Передрія своїми підписками.

III > I

@artemborodatiuk

Facebook | Instagram | YouTube | Linkedin | Threads | Twitter

Мої інші канали: 😆 | 🔊 | 📺
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
Спідбайк в оболочці, який може їхати 144 км/год

🚀 Це Eta Speedbike компанії Aerovelo, який у вересні 2016 року поставив рекорд швидкості 144,17 км/год на міжнародних змаганнях для транспортних засобів, що працюють на м'язовій тязі, в містечку Баттл-Маунтін, штат Невада.

🙌 Кілька фактів про цей велосипед аеродинамічної форми:

1. Він зроблений в основному з вуглецевого волокна – міцного, але при цьому легкого матеріалу, здатного зберігати форму.
2. Аеродинамічна оболонка, не має вікон (щоб зменшити опір) – пілот бачить все, що відбувається, через екран, підключений до двох крихітних камер, які знаходяться ззовні.
3. Керує апаратом один пілот.
4. Вага самого апарату – 25 кг.

p.s. Було цікаво, чи змінилося щось з 2016 року та чи зʼявилися нові розробки у компанії Aerovelo. Зайшов на їхній сайт, а останні новини були за 2017 рік. Але сам концепт апарату класний, сподіваюсь, що хтось колись його доробить.

@artemborodatiuk

Facebook | Instagram | YouTube | Linkedin | Threads | Twitter

Мої інші канали: 😆 | 🔊 | 📺
Кейс 3. Про копірайтинг в описі вакансії – робимо текст таким, щоб про ваку замислилася людина, яка не шукала роботу

Радомир Новкович (Founder та CEO Saldo Apps) шукав людину на посаду Conversion optimization manager. Спочатку текст був таким – це були 1,5 сторінки нечитабельного тексту, від якого хотілося заснути, а не надіслати резюме. У тексті не було зачіпок, не було зрозуміло, що може отримати кандидат від нашої вакансії.

Спершу ми повинні зацікавити кандидата, а вже потім розповідати що робити.

Опис вакансії змінили наступним чином:

➡️ 1. Визначили портрет кандидата.

Їх вийшло три: людина з компанії конкурентів (з агентства), фрилансер, людина з продукту.

Важливо з самого початку в кожен рядок вкласти цінний сенс саме для того фахівця, якого шукаємо:

– для людини з агентства важливо отримувати більшу зарплату;
– для фрилансера могли б забезпечити стабільний потік клієнтів, стабільний заробіток і розвиток у сильній команді;
– для людини з продуктової компанії змогли б запропонувати попрацювати з цікавими проєктами.

➡️ 2. Зробили вступне слово, яке доречне для тексту вакансії та апелює до кандидатів.

«Рано чи пізно топові фахівці опиняються в команді RadASO. То навіщо тягнути час? :)
Ми краще за всіх робимо текстове АSО, але цього мало. Адже треба, щоб покази конвертувалися в установки. Тому нам потрібне посилення з графічного ASO і ми шукаємо Conversion optimization manager».

➡️ 3. Змінили структуру тексту.

Для цього використали маркетингову модель споживчої поведінки AIDA (увага, інтерес, бажання, дія) Вакансія має бути такою, що продає, тому:

– у першому блоці/шапці привертаємо увагу;
– у другому блоці «Чому ми?» описуємо наші сильні сторони та що ми можемо запропонувати, щоб зацікавити кандидата;
– у третьому блоці «Що потрібно робити» – повинно вже виникнути бажання попрацювати в даному напрямку і в нашій компанії;
– у четвертому – заклик до дії.

➡️ 4. Описали переваги компанії.

– «Жодної рутини зі збору семантичного ядра, конкурентів тощо. Все автоматизовано, а якщо не автоматизовано, то дамо помічників».
– «Власний крутий інструмент для аналітики мобільних застосунків, у якому робити ASO в 10 разів швидше, ніж в інших».
– «Ну і, звісно ж, найкращі фахівці мають отримувати найкращу винагороду, тому ми пропонуємо +15% до вашої поточної ставки + бонуси до 50% від ставки залежно від результатів».

➡️ 5. Підібрали приклади клієнтів, щоб кандидати відчували масштаби.

«Масштабні проєкти – Reface, OLX, Uklon і сотні інших клієнтів з абсолютно різних категорій».

➡️ 6. Додали інформацію про бонуси за рекомендації.

«Бонус $$$ за успішну рекомендацію».

➡️ 7. Прибирали рядок очікувань.

➡️ 8. Зменшили обсяг тексту.

➡️ 9. Перевірили, щоб у тексті було одне звернення – на «ти».

➡️ 10. Додали Call to action.

«Якщо ти чекав знак згори, то це він – надсилай резюме».

➡️ 11. Виключили тавтологію.

Врешті отримали ось такий результат.

Результати рерайтингу тексту вакансії.

Опис вакансії вийшов таким, що про неї замислилися навіть фахівці, які не шукали роботу, – ми це побачили за кількістю заявок на вакансію.

Опис вакансії – це теж продукт. Думайте, що важливо «користувачам» вашого продукту і що ви можете їм запропонувати. Робіть такий текст вакансії, щоб він приваблював, щоб вас «хотіли» в широкому сенсі цього слова, щоб його було цікаво, легко читати. Пишіть про те, що тригерить і активує потрібного кандидата до вас звернутися.

@artemborodatiuk

Facebook | Instagram | YouTube | Linkedin | Threads | Twitter

Мої інші канали: 😆 | 🔊 | 📺
Команда LMS-платформи АcademyOcean (частина Netpeak Group) надає українським компаніям безкоштовний доступ до курсу з онбордингу

83% респондентів у дослідженні Дія.Бізнес вважають, що людські ресурси є ключовими для післявоєнного відновлення компанії. Водночас 42% опитаних МСБ відзначають відсутність достатньої кількості кваліфікованих працівників фактором, який заважає бізнесу відновлюватися.

🙌 Допомога та підтримка українського бізнесу є частиною місії Netpeak Group, тому команда хмарної LMS-платформи АcademyOcean вирішила надати українським підприємцям безкоштовний доступ до внутрішнього курсу з онбордингу спеціалістів нашої групи компаній, в якій працюють вже 1400+ фахівців.

Онбординг – механізм, за допомогою якого нові співробітники отримують необхідні знання та навички, щоб стати ефективними членами організації

Завдяки академії онбордингу наші онбординг-спеціалісти економлять гроші компанії та отримують час для розвитку та досягнення нових цілей.

✍️ Всередині цієї академії ви знайдете багато готових шаблонів документів, які зможете скопіювати та використовувати у своїй роботі:
– шаблон оферу кандидату;
– шаблон чеклиста пребордингу – це проміжний етап між прийняттям на роботу та офіційною датою початку роботи працівника;
– шаблон чеклиста онбордингу для HR-менеджера, керівника і інших ролей;
– і більш хардові речі: приклад матриці відповідальності RACI (Responsible, Accountable, Consulted and / or Informed) для онбординг-процесу тощо.

До речі, я вважаю цю академію найбільш корисною з усіх наших внутрішніх курсів.

🤩 Наша команда відправить безкоштовно посилання на неї всім, хто залишить коментар (+) під цим дописом. Тож чекатиму на ваші коментарі.
_ _ _

P.S. Загалом система внутрішнього навчання Netpeak Group на базі AcademyOcean містить 10 курсів:

1. Академію онбордингу.
2. Академію офбордингу.
3. Академію чіткості.
4. Курс ділового листування.
5. Курс по роботі з Google Drive.
6. Курс по роботі з Google Docs.
7. Курс по роботі з Google Таблицями.
8. Курс по роботі з Telegram та Slack.
9. Академію Time management.
10. Курс відкритої комунікації.

Але їх вже команда LMS AcademyOcean відкриє тим, хто стане їхнім клієнтом. Навіщо потрібна LMS для бізнесу? Якщо у вас 100+ фахівців у штаті, LMS допоможе вам значно зекономити час на навчання фахівців. Та не забувайте про 10 готових курсів, які ви отримаєте додатково.

III > I

@artemborodatiuk

Facebook | Instagram | YouTube | Linkedin | Threads | Twitter

Мої інші канали: 😆 | 🔊 | 📺
Кейс 4. Шість способів використати AI в роботі рекрутера

Бачу, що чимало очевидних можливостей використання штучного інтелекту в роботі просто ігноруються. Тому ловіть ось такий список – як використати AI для покращення процесів рекрутингу у вашій компанії.

➡️ 1. Створення опису вакансії. ChatGPT здатен написати детальний опис вакансії, включаючи вимоги до кандидата, обов'язки, умови праці та інші важливі деталі.

➡️ 2. Розробка тестових завдань. ChatGPT може допомогти створити тестові завдання для кандидатів, відповідні до рівня та специфіки позиції.

➡️ 3. Написання повідомлень у месенджери. ChatGPT може бути корисним у формулюванні професійних та ввічливих повідомлень для спілкування з кандидатами, наприклад, для запрошення на співбесіду або надання зворотного зв'язку.

➡️ 4. Підготовка до співбесіди. ChatGPT стане корисним рекрутерам у підготовці питань для співбесід, враховуючи специфіку позиції та потрібні компетенції.

➡️ 5. Навчання та розвиток. ChatGPT може бути корисним для створення навчальних матеріалів або проведення тренінгів для рекрутерів, наприклад, з питань сучасних тенденцій у сфері найму.

➡️ 6. Відстеження та аналіз трендів на ринку праці. ChatGPT може допомогти зібрати та проаналізувати інформацію про поточні тренди на ринку праці, яка може бути корисною для стратегічного планування найму.

Мені подобається ще варіант із запитом:

«Ось профіль кандидата, я, рекрутер, хочу запропонувати цьому кандидату посаду product manager. Дай мені текст мого першого повідомлення українською мовою для цього кандидата, враховуючи його попередній досвід, рівень освіти та інші особливості, які можна взяти з інформації з його профілю».

Виходить наступний результат.

Це приклади простих інновацій, які кожен бізнес може легко впровадити у себе.

@artemborodatiuk

Facebook | Instagram | YouTube | Linkedin | Threads | Twitter

Мої інші канали: 😆 | 🔊 | 📺
Про інтервʼю та участь у подкастах.

Ви не питали, але я розкажу про свої інтервʼю за останні кілька місяців. Може, комусь буде цікаво.

1. Гумор з користю – це якраз про випуск подкасту «Карасі бізнесу». Між класними (це я так вважаю) жартами ми разом з Іллею Кабачинським, Антоном Тимошенко та Романом Міщеряковим придумали ідею для нового бізнесу та навіть вже знайшли для нього спонсорів. Подкаст «Карасі бізнесу» класно поєднує в собі почуття гумору та генерацію нових стартапів, я перевірив. Переконатися в цьому можна за посиланням.

2. У квітні класно поспілкувалися з Іллею Кабачинським та Антоном Полєсковим на подкасті «Закрив раунд». Якщо ви прихильники предметних розмов, але в гумористичному форматі, то точно зацінете цей випуск. А оскільки я люблю давати не лише інформацію, а й більш предметну користь, то у випуску є одразу кілька закликів: на купівлю послуг диджитал-агенцій чи власне самого агентства, на придбання мобільних додатків, вебсайтів з трафіком з країн Tier-1 та пошук CEO. Більше про це у пості, а повний випуск за посиланням.

3. Наприкінці березня поговорили на Business Breakfast від Forbes Ukraine разом з Володимиром Федоріним. Говорили про результати Netpeak Group у 2024 році, наші розробки на базі ШІ, найм у продуктовому IT, а також, чи розпочне Netpeak Group колись робити офлайн-бізнеси. Посилання на відео.

4. Додався і новий досвід для мене – участь у новинному телемарафоні на 1+1, завдяки запрошенню від продюсерки Анастасії Омелюк. У прямому етері разом з Андрієм Длігачем, Кирилом Криволапом та Наталією Мосейчук говорили на тему «Як зробити Україну економічно ефективною?». Моя думка, що українці зобовʼязані заглиблюватися більше в економічні процеси та розуміти хто та як наповнює бюджет, а не лише шукати винних та казати, що «всі крадуть». Зокрема, люди мають навчитися поважати підприємців та розуміти, що вони відіграють надважливу роль для економіки країни. Виклав свої думки в пості та в телемарафоні «Єдині новини».

5. Поспілкувалися з наймолодшим журналістом України – тринадцятирічним Кирилом Передрієм. Ще +1 цікавий досвід для мене, сподіваюсь, що для Кирила також ця розмова була корисною. Раджу подивитися, які у свої 13 років Кирило ставить питання та як «по-дорослому» поводить себе. Лінк на інтервʼю.

6. Цікаво поговорили з Андрієм Длігачем в його авторській програмі «Економічний PROрив». Назва говорить сама за себе. Обговорили інновації в Україні, IT-сектор, партнерство в бізнесі та власне як управляти бізнесом. Дивіться розмову за посиланням.

7. Цікава розмова вийшла в Одесі з журналістами проєкту «Море людей». Атмосферну локацію доповнили влучні питання про розвиток економіки в умовах
повномасштабного вторгнення, побудову бізнесу та довгострокові інвестиції. Також розказав, із якими людьми не варто працювати, чому для мене просто заробляти гроші – нудно, та трохи поговорили про саморозвиток. Подивитися випуск можна за посиланням.

Дякую журналістам, редакторам та продюсерам за запрошення й корисні предметні розмови.

III > I

@artemborodatiuk

Facebook | Instagram | YouTube | Linkedin | Threads | Twitter

Мої інші канали: 😆 | 🔊 | 📺
Кейс 5. Як оцінити, чи варто купувати підписку на платний сервіс для роботи? Використати ROAIP-підхід!

🙌 Корисний кейс від мого партнера та засновника фінтех-екосистеми Saldo Apps (частина Netpeak Group) Радомира Новковича.

Рад поділився тим, як кожен співробітник може оцінити, чи варто купувати підписку на платний сервіс для виконання робочих задач.

➡️ Нові ідеї для покращення бізнесу, в які ви збираєтеся інвестувати, потрібно оцінювати з позиції «вигідно чи невигідно». Навіть якщо запровадження нової ідеї коштує $100 на рік, ви маєте розуміти рентабельність витрачених коштів.

➡️ До Рада майже щомісяця приходили співробітники з питаннями, чи можна підписатися на якийсь сервіс або придбати якусь програму. Але на початку цього року він зробив так, щоб співробітники могли самостійно приймати рішення. Тепер немає сенсу питати щоразу в керівника – треба просто порахувати економіку доцільності покупки сервісу/програми, відштовхуючись від того, скільки часу зекономить сервіс/програма.

➡️ У Netpeak Group ми називаємо це ROAIP-підходом – ROI-oriented approach to the improvement process (ROI-орієнтований підхід до процесу покращень). Нагадаю, ROI (return on investment – рентабельність інвестицій) – це метрика виміру ефективності інвестицій.

Класична формула розрахунку виглядає ось так: ROI = (дохід – витрати) / затрати * 100.

➡️ У межах ROAIP-підходу ми створили таблицю розрахунку ROAIP, за допомогою якої кожен менеджер може порахувати, наскільки інвестиції в покращення є вигідними, що включає в себе розуміння, скільки коштує інновація і скільки грошей вона принесе.

Приклад, як рахувати, чи потрібно купувати SaaS (нагадаю, Software as а service – модель надання програмного забезпечення за ліцензією на основі онлайн-передплати):

1. Вартість умовного сервісу, який допомагає з білдами, – $25/міс.

2. Кількість часу, яку витрачає девелопер на збірку, перемикання гілок, перегляд тестів тощо, на 1 білд ≈ 5 хв або 0,08 год.

3. Нехай 1 девелопер видає 1 білд на день.

4. Вартість години середнього девелопера – $15.

5. Робочих днів кожного місяця приблизно 20.

6. Вартість на місяць для 1 дева: 0.08*20*15 = $24

7. У команді 4 розробники: $24*4=$96

І це тільки на місяць.

Отже, $25 < $96, висновок: купуємо сервіс.

Отже, якщо економія часу співробітника від покупки такого сервісу/програми очевидна, його можна купувати.

➡️ Загалом, порахувати можна будь-яку ідею: від купівлі простого сервісу для роботи до створення нового напрямку у вашому бізнесі. ROAIP-підхід дозволяє підрахувати прибуток або збитки, порівняно з тим, якими були початкові інвестиції.

p.s. Детально та з прикладами про цей підхід буде в моїй книзі, яка базується на розширеній та доповненій версії курсу для менеджерів та CEO, яку я створив на базі 18-річного досвіду створення та розбудови 24 компаній Netpeak Group. Попередньо замовити книгу «Для менеджерів» можна на сайті.

III > I

@artemborodatiuk

Facebook | Instagram | YouTube | Linkedin | Threads | Twitter

Мої інші канали: 😆 | 🔊 | 📺
Про продуктовий майндсет та $5000 за рекомендацію JAVA-Lead Developer

Мій партнер та засновник фінтех-екосистеми Saldo Apps (частина Netpeak Group) Радомир Новкович нещодавно написав на DOU колонку про продуктовий майндсет розробника, раджу почитати. 60+ коментарів у треді доводять, що тема актуальна.

Якщо коротко, то в Saldo Apps 1,5 року змінювали бекенд-розробників, і Радомир не міг зрозуміти, в чому проблема, – він же до того побудував вже не один продуктовий бізнес, а тепер як на ручник встали. Уявіть: бекенд-розробники просили чіткі ТЗ.

Радомир почав копати та зрозумів, що йому потрібні розробники з особливим майндсетом – продуктоорієнтовані розробники, або англійською Product-Minded Software Engineer.

Які якості об’єднують цих людей? Мені прям хочеться це розписати, увічнити це, тому що я повністю згоден з Радом щодо важливості продакт майндсету у розробників.

✍️Отже, що відрізняє розробника з продуктовим майндсетом від звичайного:

1. Чітке розуміння цілей того, що робить розробник
Тобто спеціаліст відповідає на питання: чому я це роблю? Як моє завдання вплине на користувача/систему/тощо? Він має відповіді на ці питання до початку роботи над завданням.

2. Верифікація результатів роботи
Розробник переконується, що все працює так, як він це розуміє, перш ніж передавати результати на тестування або реліз. Верифікація і тестування – це різні речі. Тестування на різних пристроях, регресія – це відповідальність QA. Запуск успішних сценаріїв з реальними даними й перевірка того, чи працює все, що ми зробили, – це верифікація, і за неї відповідає розробник.

3. Проактивність під час роботи
Якщо у розробника є ідеї/думки/занепокоєння щодо поточної реалізації, він ділиться ними з командою. Якщо спеціаліст передбачає потенційний вплив поточного процесу/реалізації на інші компоненти, він проактивно повідомляє про це для покращення або ставить питання до розгляду.

4. Активна участь після релізу
Розробнику має бути не байдуже життя його продукту – збої, відгуки користувачів тощо. Незалежно від ролі, він аналізує, як може покращити ситуацію.

5. Системний підхід та постійне вдосконалення процесів
Будь-яка проблема або помилка повинна призводити до появи двох завдань:
5.1. Виправлення помилок.
5.2. Аналізу та впровадження механізмів для запобігання або зменшення ймовірності виникнення подібних проблем/помилок у майбутньому. Пропозиції щодо покращення процесів – це обов'язок кожного, незалежно від ролі в компанії.

6. Чесність і прозорість
Якщо є особисті проблеми / проблеми в команді, спеціаліст повідомляє про них. Якщо він не розуміє завдання/процес/документацію тощо, каже про це. Якщо відстає від графіка, повідомляє про це, і так далі.

7. Бекапи та підстраховка колег
Ми всі професіонали й перевіряємо свою роботу. Але ми також люди, а отже робимо помилки. Тому, коли розробник береться за чиєсь завдання, він вірить, що воно буде виконано правильно, але не на 100%, а на 90%, тобто припускає, що людина могла помилитися, і має перевіряти та підстраховувати колег (подібно до того, як підстраховують один одного в спортзалі).

8. Чиста архітектура та непримиримість з роботою «на трієчку»
В архітектурі та коді не повинно бути чорних скриньок. Архітектура та код повинні бути прозорими та зрозумілими для будь-кого. Незграбні, неефективні рішення в архітектурі чи коді є неприйнятними. Будь-які подібні рішення повинні мати суттєве обґрунтування та бути схваленими на найвищому рівні. «Я зробив помилку, бо хтось мене підштовхнув», – це не виправдання.

Чому я про це пишу?
По-перше, я повністю підтримую цю точку зору. Сам довго до цього йшов, але Радомир зміг краще це сформулювати.
По-друге, якщо ви прочитали опис вище та просто зараз візуалізували когось, хто ідеально підходить під всі пункти, та ще й має великий досвід у JAVA розробці, пишіть в телегу рекрутерці Катерині.

За успішну рекомендацію JAVA-Lead Developer (якщо людина пройде випробувальний термін), команда Saldo Apps заплатить вам $5000.

III > I

@artemborodatiuk

Facebook | Instagram | YouTube | Linkedin | Threads | Twitter

Мої інші канали: 😆 | 🔊 | 📺
2024/06/16 14:42:32
Back to Top
HTML Embed Code: